GUESTBOOK

________________________________________________________________________________________________

Code Geass: Hangyaku no Lelouch - recenze

11. října 2008 v 19:48 | Re |  Code Geass--Lelouch di Britannia přikazuje: zemřete!

--Ano, Vaše Výsosti!

*pic*

Tak tohle byla ve stručnosti (a lehce morbidně) dvěma větami a jedním citoslovcem popsána schopnost Geass, kterou byl obdařen sedmnáctiletý (yum) britský princ v exilu, který je prohlášen za mrtvého (yum) svým vlastním otcem Charlesem di Britannia. To vše sedm let po ovládnutí Japonska Britskou říší, která v současné době ovládá většinu zemí světa (tzn. je hodně hodně mocná a velká xD), a především sedm let od chvíle, kdy byla zaražděna jeho matka a jeho milovaná sestra při tomtéž incidentu přišla o zrak a o schopnost chodit. Když malý desetiletý princ plný hněvu a zoufalství stanul před svým otcem a ptal se ho, proč nedokázal ochránit jeho matku a sestru, odpovědí mu bylo: "Kdo si myslíš že jsi? Tvůj titul, tvůj domov, vše co máš, dokonce i tvůj život jsem ti dal já. Ty sám nemáš nic - neexistuješ..."

(Lelouch no kawaiii xD z Re bude pedofil xDDDDD)


Marianne vi Britannia je mrtvá. Nunnally vi Britannia je mrtvá. Lelouch di Britannia je mrtvý. Tohle je pravda pro celý svět. Císařovna, i její dvě děti jsou mrtví...

Co se asi muselo honit hlavou malému Lelouchovi, když horko težko se svou chromou sestrou na zádech hledal v Japonsku úkryt před tímto světem? Už v deseti letech zakusil největší hořkosti života a především nejžhavější nenávist ke svému otci. Jeho sestra byla tím jediným, co mu zbývalo z dosavadního života, který se náhle rozsypal jako domeček z karet. Měl však štěstí a pro sebe i svou sestru našel nový domov a skvělého přítele...

Co se asi muselo honit hlavou Lelouchovi o sedm let později, kdy mu neznámá dívka (která vypadla z hlavice, ve které měl být údajně jedovatý plyn xD) darovala moc ovládat lidskou vůli?

Ne, že by si tenhle mladý geniální student britské prestižní školy žil zrovna nějak špatně. Jeho sestra byla v bezpečí, ale její zdravotní stav se nijak nelepšil a není proto divu, že jejího ochranitelského bratra při vzpomínce na její bezbrannost chytá menší amok. Lelouch je v tomhle přesně ten vysněný starší bratr, kterého by si jistě mnoho slečen přálo (ovšem obávám se, že v tomhle případě by to nakonec mohlo zkončit u incestu xD).

Jednoduše řečeno, Nunnally je pro Leloucha vším. On touží po tom, aby byla šťastná, touží vytvořit pro ni něžný svět a v neposlední řadě chce vymazat ze světa ty, kteří jsou zodpovědní za její stav. A nyní se mu do rukou (respektive do levého oka) dostala moc, se kterou by tohle všechno mohl dokázat...


(studentská rada na Lelouchově škole, tenhle kalendář chci! xD)

Lelouch využívá svoji genialitu (jinak projevovanou především při hraní šachů), a stává se vůdcem doposud poněkud nekoordinované bandy teroristů, kteří se vedeni rozdílnými motivacemi snaží vyrvat svou zemi ze spárů Britannie. Nicméně vzhledem k tomu, že ačkoli "mrtvý", je Lelouch pořád britský princ, vede teroristy jako muž s maskou a pseudonymem Zero. Jako Zero se stává symbolem vzpoury, naděje a zázraků, které se mu daří právě díky Geassu. Za jeho řekněme vlády se z teroristů stává Řád Černých rytířů spravedlnosti který se nezanedbatelně rozrůstá.

Samozřejmě, že Lelouch je stále školou povinný, i když berme to trošku s nadhledem xD. Není také jediný, kdo má časté absence. Tím druhým, resp. druhou je Kallen Stadfeld, která je paradoxně nejlepší pilotkou Černých rytířů a má velice zajímavý vztah k postavě Zera.

Když mluvím o pilotování, dostávám se (někdo by řekl, že možná až moc pozdě) k tomu, co v praktickém případě v téhle Anime známená žánr Mecha. Letadla, tanky, vznášedla jsou v téhle době už přežitkem a i když se občas objeví, jsou většinou až trochu směšně snadno ničena hlavní silou jak armády, tak vzbouřenců: tzv. Knightmares (Knight - rytíř Nightmare - noční můra), což jsou humanoidní stroje ovládané člověkem uvnitř, obvykle disponující zajímavými, a v neposlední řadě velice barvitými schopnostmi ničení.

Nejnovějším Knightmarem je Lancelot, kterého vyvinul jeden britský hrabě - vědec (trošku egocentrický, ale jakmile to má bílý plášť, brélky a přivřený oči, Re se přestává znát *slint*). Pilotem je (ale diváka, který už má ty anime "náhody" trochu v krvi, to nepřekvapí) Lelouchův nejlepší přítel Kururugi Suzaku, který je na první pohled tím přicukrovaným nejkladnějším andělem (tenhle názor vidím hrozně často, ale ona to ani zdaleka není pravda) který paradoxně ač Japonec, tak bojuje v britské armádě.

(Suzakuuu~ jsem asi jedna z mála holek, které ho mají docela rády XD)

Ještě něco k prostředí: Celá situace tak trošku paroduje nacistické Německo. Ze starého Tokya se stalo ghetto (pro nás X-1999 znalé můžu dodat, že mezi troskami je velice často u CLAMPu oblíbená Japanese government building x3), Japonsko a jeho obyvatelé přišli o svá jména: z Japonska se stala oblast 11 a Japoncům se říká Jedenáctí / Jedenáctky, a rozhodně to má hodně hanlivý podtext. Dochází i k hromadnému vyvražďování původního obyvatelstva na základě chvilkových rozmarů momentálního guvernéra prince Clovise, prostě milovníci dokumentů z druhé světové by se tady měli cítit jako doma a to ještě přibyla barva a všeobecný tunning xD Co bych k tomu ještě mohla dodat, je fakt, že při těch chvílích, kdy se v seriálu objevila mapa světa s barevným rozčleněním (na Brittanii a Čínskou federaci), ČR a Polsko byly mezi tím málem neutrálních zemí :D. Tak mě napadlo, jestli nám to neudělali, aby naznačili soustrast s tím, že za Hitlera jsme šli jako první xD Každopádně je to od nich hezké :D

***

Názor:

Poprvé jsem se s CG setkala na A-festu 2007, kde nám ve Scale pustili první dva díly. Názor jsem na to měla vesměs kladný (rozhodně mě mrzelo, když tam pak místo toho strčili jiné anime), ale tím to pro mě taky na dva roky zkončilo :) Když jsem před týdnem po asi 14 dnech konečně dotahala torrent s 23 díly (tehdy jsem tak nějak myslela že tohle je celé anime xD), měla jsem asi velké štěstí, že to vyšlo na sobotu poledne. V neděli jsem měla první sérii za sebou a jako šílenec jsem se snažila co nejdřív sehnat sérii druhou. Což mluví za sebe. Měla jsem tušení, že Lelouch se stane mým oblíbeným charakterem, jednak proto, že je hodně podobnej Kamuimu, a jednak proto, že má milióny fanynek (tak usuzuju z toho, že je opravdu težké na nějakou nenarazit), ale nehodlala jsem mu to dopřát zadarmo. Ale po polovině první série už to bylo jasné. Ten příběh mě chytil, sežmoulal do kuličky a strčil do kapsy. Ačkoliv nejsem vyznavačka Mecha věcí, tady jsem vechny ty Knightmares brala spíš jen jako dobarvení hlavního story. Tzn, ve chvílích, kdy bych asi u normálních mecha soubojů řvala nudou, tak jsem zbožně seděla s rukama v klíně a slintala na Leloucha.

Lelouch mimochodem není žádný anděl (maximálně tak černý). Jestli je to záporák, nebo klaďas, to záleží opravdu jen na pohledu fanouška (či spíše fanynky, fanoušci budou asi směřovat pohled jinam xD), a že je to prvda, o tom svědčí fakt, že byly chvíle, kdy bych se na Luluho vrhla a nepustila, nicméně byly 50:50 vyváženy momenty, kdy jsem zas měla nutkání ho chytnout a na tu jeho andělskou tvřičku mu ubalit pár facek xD (uznejte, že představa toho, jak by se tvářil je prostě...<3)

A ten výběr dobrého a špatného mimochodem platí pro celé anime. Upozorňuji, že ta hranice občas byla tak zoufale nezřetelná, že jsem z toho byla zmatená i já a měnila jsem názory opravdu rychlostí tenisového míčku. To každopádně počítám jen k dobru.

Do CG jsem se zamilovala, a v mém skromném seznamu Anime zaujalo po menším souboji s X-1999 první místo. Totéž platí pro Leloucha. Ale ruku na srdce, zasloužil si to. Ten jeho charakter prostě... neprohlédnete. Je to vůbec první film/seriál, u kterého jsem na konci doopravdy... ungh... *má problémy přiznat se* brečela. Konec byl fenomenální.

Co bych anime vytkla, bylo opomenutí určitých věcí, které by měly být objasněny. Např. pravé jméno C.C., i když jsem četla teorii že C.C. ->> S.S. ->> Sissi ->> Elizabeth. Je to přinejmenším zajímavě vysvětleno :) Taky tam pár lidí vcelku jasně (a přinejmenším krvavě) zemřelo, a pak se tam zas objevilo a tohle asi není oblast, kde by měli tvůrci ponechat prostor lidské fantazii xD

Jinak, kresba typicky CLAMPská (široká, hranatá ramena, malé zadečky XD štíhlé postavy a o dost delší končetiny), nicméně, já vyrostla na X-1999, takže tenhle styl miluju ze všeho nejvíc ^__^

Slečny v CG jsou mimořádně obdařené v oblasti hrudníku. Je vidět, že v CLAMPU si uvědumují, že by měli nečím zaměstnat tu druhou část publika, zatímco ta první zamilovaně civí na Leloucha xD Ale myslím si stejně, že většina slečen tyhle maličkosti (či spíše velikosti) raději přehlíží (když je na co se koukat vedle, že xD)

(gnyuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu >.<)

Polemizace se zbytkem

1. Obvyklá fanyka:
-miluje Leloucha
-nenávidí Suzakua
-má ráda C.C.
-nemá ráda Karen a Shirley
-velice často preferuje párování Lelouch x C.C.

Já:
-miluju Leloucha
-Suzaku mi ve valné většině seriálu přijde sympatický a fajn (jen v tuším druhém díle R2
jsem měla chuť vytřít jeho hlavou podlahu do červena) - s Lelouchem se ti dva perfektně
vyrovnávají co se vlastností týče, tam kde bych dala facku jednomu, druhý se chová
přijatelněji atd.
-nemůžu vystát C.C. (ta holka je totálně bezcharakterní, v životě se mi nestalo, že by na
kladné postavě nebyla ani jediná blbá věc, kvůli které bych ji mohla mít ráda - no vida, C.C.
je první. Ta kdyby v seriálu nebyla, tak po ní nezůstane žádná díra... a nejvíc mě štve, že ji
všichni milujou a já nejsem schopna pochopit ani jediný důvod proč XD)
-naopak Karen je tam pro mě zdaleka nejsympatičtější holčičí charakter, a abych řekla
pravdu, rozhodně jeden z nejoblíbenějších holčičích charakterů vůbec. U té pro změnu
nechápu, jak ji někdo nemůže mít rád. Bojuje za Japonsko kvůli svému zesnulému bratrovi,
později i kvůli své matce a musí se vyrovnávat se spoustou problému, jako např. s tím, že
je z půlky Britka (pohodlný bohatý svět) a způlky Japonka, s tím co vlastně cítí k
Zerovi/Lelouchovi atd... Karen tam má podle mě druhý největší vnitřní boj (po Lelouchovi),
zvláště teda na konci R2.
-z párování Lelouch x C.C. je mi na zvracení...

2. Názory

Názor 1: Code Geass je naprosto nelogické anime
Odpověď: Zlatíčka, kteří tohle tvrdíte, můžou za tím být dvě věci: buď jste nestíhali titulky (což zdaleka není težké) a nebo jste nižšího IQ :) Já osobně tam nic nelogického nenacházím a spolu se mnou taky hodně moc dalších lidí. Zajímavé je, že nepřátelé Code Geassu jsou vždycky ti, kteří ho nazývají nelogickým. No, chápu, že ti, kteří neví, co se tam děje, si na to udělají jiný názor :)

Názor 2: Code Geass je naprosto nereálné anime
Odpověď: Jistě, a Naruto a Inuyasha pod vahou své reálnosti klesají na kolena, co?

(zleva nahoře: Euphemia (kterou mam mimochodem taky ráda), Cornelia (taktéž oblíbená),
Lelouch (no comment xD není to třeba myslím) a Nunnally (tu mám taky ráda XD) a ti všichni jako malí ^___^)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 aoi aoi | 30. května 2009 v 16:23 | Reagovat

skvela recenzia,dost som sa pobavila hlavne pri nazoroch a otazkach. :D
fakt super  XD

2 Ivča Ivča | 24. listopadu 2009 v 21:02 | Reagovat

Moc pěkně napsané ;)

3 Tsuku Tsuku | 21. dubna 2010 v 18:14 | Reagovat

Napíšuto takhle jako anime to vypadá dobře je je to dobrý ale zatím nejlepší bylo DTB

4 Re Re | 22. dubna 2010 v 14:23 | Reagovat

DTB je naprosto bezkonkurenční :D

5 rezi rezi | 10. července 2010 v 23:30 | Reagovat

vážně super recenze, nemůžu nic víc než souhlasit s předešlými komentáři, když řikám, že sem padala ze židle nad tvym humorem :D:D:D fakt hustý :) a názory na anime se od tech tvých taky moc nelyší... akorát možná, že mi C.C. nepřipadá tak uplně zbytečná, ale karen vede XD :D

6 Tsuku Tsuku | 14. července 2010 v 14:22 | Reagovat

Velmi dobré anime sice se neshodnem v tom že nemáš ráda C.C. tu mám celkem rád a z těch holek zrovna nejvíc Nunnally ale jinač parádni anime. Až na jednu věc na DTB opravdu nemá.

7 Tsuku Tsuku | 14. července 2010 v 14:53 | Reagovat

No tak souhlasím ještě s tím že pár Lelouch x C.C. je mi také na blití. A tady se projevuje moje menší úchylka incest(sourozenecký).

8 Tsuku Tsuku | 14. července 2010 v 15:04 | Reagovat

Jo a poslední věc souhlasím i s párem Karen x Lelouch, Karen je mi sympatická a k Lelouchovi se hodí. Ale nesouhlasím ještě s jedním párem Suzaku x Nunnally. TO po měn nikdo nesmí chtít. Jianč jak jsem psal komentář ten předchozí tak každý snad pochopí tkerý pár se mně líbí ještě. Pro ty co to nechapají Lelouch x Nunnally.

9 Tsuku Tsuku | 7. srpna 2010 v 17:24 | Reagovat

A ještě bych přidal, že spusta lídí nemá rada Nunnally já pořád nechápu proč?

10 Ivča Ivča | 14. srpna 2010 v 23:56 | Reagovat

Téda, dobře, od zítřka koukám na Darker Than Black a jsem zvědavá jestli u mě překoná CG... Stejně se na to chci už dlouho podívat, a tohle je dobrá provokace :D

Jinak Tsuku: Ještě jsem nenarazila na nikoho kdo by se vyjadřoval nějak extrémně negativně o Nunnally. ;)

11 Re Re | 16. srpna 2010 v 18:55 | Reagovat

[10]: Yay, tak to jsem zvědavá, jak se ti to bude líbit :D Je to jiné, a ne úplně podle gusta každého.

12 shadow shadow | E-mail | 26. prosince 2011 v 14:36 | Reagovat

obvykle nekomentuju recenze, ale tahle je perfektni.. a ty nazory me ohromne pobavily, jen tak dal :)

13 Mikki Mikki | Web | 8. srpna 2012 v 15:02 | Reagovat

Ahoj. Tohle anime mám rozkoukané, ale skončila jsem u 25. dílu. Další vůbec nemůžu najít, nemohla bys mi pomoct?
Děkuji.. ^^

14 D_A D_A | E-mail | 14. června 2013 v 2:31 | Reagovat

Hail Britannia.

15 Jan Dolejs Jan Dolejs | E-mail | 26. srpna 2013 v 20:41 | Reagovat

kdyby ste nekdo vedel jak se kouknou na Code Geass Hangyaku no Lelouch online s ceskymi tutulkama tak mi prosimvas na piste na muj email: sasukesasukeuchiha@seznam.cz    prosim hledam to ale nemuzu to ani najit ke stahnuti s ceskymi tytulkama tak kdyby ste se neco dozvedeli tak prosim napiste na email. :D :) dekuju predem :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama