GUESTBOOK

________________________________________________________________________________________________

Červen 2009

Mei-chan no Shitsuji recenze

15. června 2009 v 17:42 | Re |  Mei-chan no Shitsuji

St. Lucia je škola pro mladé dámy z nejbohatších japonských rodin, které vesměs čeká nástup do čela velkých koncernů a společností, kterým jejich rody velí. Samotné školní pozemky mají rozlohu třetiny Tokia a tradičním dopravním prostředkem je zde helikoptéra. Interiér školy a okolních budov je zařízen ve znamení naprostého luxusu. Měsíční školné činí sto miliónů yenů. Samozřejmě... aby bylo docíleno maximálního pohodlí školaček, je každé z nich přidělen vlastní soukromý "ultra-pohledný" butler, který je speciálně vyškolen a mistrně zvládá všechny své povinnosti. Mezi butlerem a jeho paní existuje velice silné pouto vzájemné závislosti. Existuje ovšem jistý zákon, který nesmí být porušen: Láska mezi butlerem a jeho paní je zakázaná...


Do tohoto na první pohled pohádkového světa je uvržena Shinonome Mei, obyčejná poctivá holka z venkova, která až donedávna žila spokojeně se svými rodiči v Udon restauraci. Pak však v jejím životě nastal zlom: její rodiče tragicky zahynuli v dopravní nehodě. Ačkoliv Mei plánuje pokračovat ve vedení restaurace i po jejich smrti, zdá se, že osud této variantě není nakloněn. Do Meina života nečekaně vstupuje mladý můž, který se představuje jako Shibata Rihito, a tvrdí, že od nynějška je jejím soukromým butlerem. Sděluje šokované Mei, že její otec byl ve skutečnosti synem vůdce mocné rodiny Hongo, který odmítl své dědické právo, aby mohl žít klidný, normální život. Teď, po jeho smrti, se stává nástupcem právě Mei. V rámci jejího vycvičení na dámu má odejít studovat do St. Lucie. Mei samozřejmě svůj domov opustit nechce. Svého údajného butlera vesele ignoruje a odmítá s ním odejít. Když však Udon restaurace vyletí do povětří, Mei najednou nemá na výběr.


Mei St. Lucii zpočátku považuje za špatný vtip. Mezi zdejšími studentkami se stane neoblíbenou ještě dřív, než se stihne představit. Může za to jednak její vzhled, který se rozhodně neshoduje s očekáváním nafoukaných slečinek, a jednak také skutečnost, že právě téhle "obyčejné burance z vesnice" slouží S-rank butler Shibata Rihito. Domek, ve kterém má bydlet se nachází deset kilometrů od školy, do které musí létat vrtulníkem. Její butler bydlí ve stejném pokoji jako ona. Na škole se stává terčem šikany a vyhrožování a to přesto, že se snaží být k okolí milá a příjemná. Navíc se zdá, že jí někdo v St. Lucii usiluje o život...


Do školy přichází i její přítel z dětství Mameshiba Kento, který je ve skutečnosti Rihitovým mladším bratrem a sám kdysi studoval na butlera (což mu ovšem vydrželo zhruba týden). Teď se rozhodl stát se butlerem v St. Lucii právě kvůli Mei, do které je tajně zamilovaný.


Nicméně i Rihito si začíná uvědomovat ryzí charakter své paní, která se tolik liší od zavedeného standartu na této škole. Mei na druhou stranu začíná čím dál tím více oceňovat obětavou snahu svého butlera o její štěstí a bezpečí, což je den ze dne těžší úkol.Studentky v St. Lucii jsou rozděleny do čtyř vrstev, z nichž postupují do lepších díky svým úspěchům. Mei se momentálně nachází v tom nejnižším (Ombra) a aby dostala výš, musí získat sedm tzv Stell v barvě svého ranku. Školu prakticky ovládá těch několik málo studentek ze Sola ranku, který je druhým nejlepším. Nad nimi stojí jen Lucia-sama, což je studentka v poslední a nejvyšší vrstvě. Zdejší ředitelka funguje spíše jako ozdoba a nenápadná poradkyně v nesnázích. Většinu času se válí ve své tajné místnosti a čte mangu (např. One Piece). Rank se kterým absolvujete školu je otázkou prestiže.

------------

HODNOCENÍ:

Jooo, Reino první dorama :D. Teda měla jsem ještě tu čest vidět část prvního dílu u jedné překýčované katastrofy, ale to se nepočítá xD. Asi jsem našla novou zálibu. Na dorama je něco úžasně relaxačního a je to i příjemná změna koukat na živé herce zatímco příběh je pořad braný z mangy.

Mei-chan no Shitsuji (Mein butler) se mi líbilo moc (tak bylo první, že xD). Je do něj velice chytře propasovaná taková ta lehká "nadrealita", jaká se často v manze objevuje. Sem tam tam jsou vloženy i takové ty drobné manga/anime kýče typu "Rihito se usměje, zazní zvony a zasvítí slunce xD". To jen tak aby si to divák nezačal brát moc vážně a místo toho se složil v křeči na klávesnici xDD.

Hlavní příběh je poutavý, hluboký a nenásilný; nepřistihla jsem se, že bych se tam v některé části nudila, právě naopak: pořád se tam něco děje, takže máte problém přestat. V těch drobnějších příbězích, které hlavní děj obalují, není nouze o ty vtipné scény. Navíc systém St. Lucie a některé aktivity mi docela připomínaly i Harryho Pottera.

S hereckými výkony jsem byla mile překvapená, snad až na Kenta (který si kvůli barvě vlasů tak nějak vypěstoval přezdívku "červenej"), který má být podle mangy neméně pěkný jako jeho starší bratr. To samozřejmě proto, abyste nevěděli komu fandit. No, v dorama je to vcelku jasné XD. Jednak se na Kenta moc nedá dívat a jednak je jeho chování na můj vkus moc obhroublé a nepřišlo mi až tak moc nenucené. Mei jako hlavní hrdinka byla imho taky zahrána slušně, žádné šílené afekty, prostě obyčejná hodná holka, o jejímž chování si nemůžete říct: "Takhle by se v té chvíli nikdo nezachoval".

No a hromada zdvořilých klanějících se butlerů v oblecích je příběh sám pro sebe xD.


A soundtrack je úžasný! :D


Tohle dorama doporučuju. Dokážu si představit, že by někdo mohl mít problém právě s těmi nadhodnocenými momenty, jenže děti, tohle k tomu patří a najdete to v tak 90% Anime, a jestli to přežijete tam, tak nechápu, jak to můžete vyčítat dorama, což je v podstatě jen hrané anime. Mě to ve skutečnosti naopak nadchlo :D

Shinigami desu projekt

9. června 2009 v 21:52 | Re
Asi jste si všimli, že tu poslední dobou moc nežiju. To by nebylo proto, že bych nežila i doopravdy ^^;. Vlastně jsem na blogu hodně aktivní, jenom ne na tomhle. Založila jsem blog pro projekt, který jsme rozjeli s několika dalšími lidmi a plně se věnuji buď jeho zaplnění, nebo malování dalších a dalších obrázků, které se ho týkají. Všechny (nejen moje) jsou tam, stejně jako velká část všech informací. Kdyby měl někdo zájem, tak tady :)